Znany szwajcarski lekarz Paracelsus już w XVI w. opracował leczniczą mieszankę ziołową, która skutecznie zapobiega i leczy wiele dolegliwości. Jednak dopiero w XIX w. szwedzcy medycy Claus Samst i Urban Hjarne odnaleźli stary, zapomniany manuskrypt z tą recepturą. Właśnie dlatego, że odkryli go Szwedzi, zioła te noszą nazwę "zioła szwedzkie". Doktor Samst, stosując nalewkę sporządzoną na mieszance z receptury, dożył 104 lat, a przyczyną jego śmierci był upadek z konia.
Członkowie jego rodziny dożyli również w dobrym zdrowiu sędziwego wieku.
W czasach współczesnych, tzn. tuż po II wojnie światowej, zioła szwedzkie rozpowszechniła austriacka zielarka Maria Treben. Największą popularność zdobyły w krajach niemieckojęzycznych. Dziś są znane wszystkim zwolennikom medycyny naturalnej i ziołolecznictwa.
Gotowe preparaty i suche mieszanki ziół są produkowane przede wszystkim w Austrii. U nas można je kupić bez trudu w aptekach i sklepach zielarskich.
Zażywanie ziół szwedzkich zalecane jest niezależnie od pory roku, rodzaju choroby, wieku. Stosować może je każdy, za wyjątkiem osób, które mogą być uczulone na któryś ze składników tej mieszanki. Zioła mają tak szerokie zastosowanie zdrowotne, że można je nazwać remedium na wszystkie choroby.
Oryginalne zioła szwedzkie są przygotowywane w/g Starego Rękopisu. W skład mieszanki wchodzą następujące składniki:
Gotową mieszankę ziół zalać 1,5 litra 38%- 40% alkoholu. Odstawić w ciepłe miejsce na 14 dni. Codziennie mieszanką wstrząsnąć. Po 14 dniach przecedzić, przelać do małych, z ciemnego szkła buteleczek. Można je przechowywać bardzo długo, nawet kilka lat, najlepiej w chłodnym miejscu.
Nalewkę, w zależności od potrzeb, można stosować wewnętrznie i zewnętrznie. Wewnętrznie - nalewkę zawsze należy przyjmować po rozcieńczeniu wodą lub dodać do herbaty czy soku owocowego.
Profilaktycznie zażywać 1 łyżeczkę do herbaty rano i wieczorem, przy różnych dolegliwościach - 3 razy dziennie po 1 łyżeczce, przy poważniejszych chorobach - 2 - 3 łyżki stołowe dziennie.
Zewnętrznie - chorobowo zmienione miejsca posmarować cienką warstwą tłustej maści. Gazę lub ligninę zwilżyć nalewką i przyłożyć do chorego miejsca, potem owinąć bandażem. Okład trzymać co najmniej kilka godzin. Jeżeli wystąpi jakakolwiek reakcja alergiczna należy zaprzestać stosowania nalewki.
W Starym Rękopisie zostały opisane wskazania do zażywania Ziół Szwedzkich.
Gotową mieszankę ziół do nalewki można zamówić w sklepie internetowym KrainaZiol.pl (cena około 23zł za 100 gram).