Herbata Yunnan – wyśmienita herbata zielona, pyszna herbata czarna

Herbata Yunnan zawdzięcza swoją nazwę  jednemu z najsłynniejszych regionów Chin, gdzie właśnie ten napój jest wytwarzany. W tym miejscu zlokalizowane jest najstarsze, niemal 1700letnie drzewo herbaciane. Niewątpliwą zaletę stanowi ciepły i wilgotny klimat, dzięki któremu powstają najdoskonalsze herbaty świata. Uprawy usytuowane są na 1200 do 2000 metrów nad poziomem morza. W ten oto sposób dzięki monsunom od maja do czerwca teren jest odpowiednio nawodniony, a od listopada do kwietnia suszony. Co ciekawe, w rejonie występuje aż 199 odmian drzew herbacianych, które znajdują swoich koneserów na całym świecie. Herbata ta obecnie jest także produkowana w Afryce, Australii i Ameryce Południowej.

.

Herbaty Yunnan maja silny aromat i jasny kolor. Najpopularniejszymi gatunkami są:

  • Green Touch,
  • Pure Gold,
  • Puehr,
  • Gold,
  • Black Premium

Green Touch  jest zielono- żółta i ma lekko przydymiony smak. Pure Gold jest pomarańczowo- złota (aczkolwiek z daleka wygląda jak czarna) i ma lekko słodki smak, Pu-ehr brązowo- czerwona o zapachu gleby, a Gold zaś  jest bordowa. Na rynku pojawia się coraz więcej odmian, a ostatnimi czasy dużą popularnością cieszy się wersja zapachowa Jasmine lub Orchid. Jakość tych napojów zawdzięczana jest golden tips, czyli specjalnie umieszczanych pączkach liści. Sprawiają one, że herbata staje się słodka i delikatna zarazem. Idealnie komponuje się z miodem, cukrem, cytryną, mlekiem lub owocowymi dodatkami.

Mówiąc o walorach zdrowotnych, napar niektórych Yunnan pomaga w eliminowaniu stresu, toksyn, a także przyspiesza spalanie tłuszczu. Działa antybakteryjnie oraz obniża poziom cholesterolu. Niektórzy przypisują mu również właściwości antynowotworowe.

Prawdziwy znawca smaku wie, że Yunnan zaparza się od jednej do trzech minut, w przeciwnym razie jej smak nabierze goryczki i dojdzie do wytrącenia się osadu. Idealna temperatura wody to 95 stopni, a proporcje to 3 gram na każde 120 ml wody. Napój nie powinien być parzony na zapas tylko bezpośrednio przed spożyciem.

Herbata Yunnan – wyśmienita herbata zielona, pyszna herbata czarna

Najnowsze

Herbata czerwona pu-erh - zabójca tłuszczu
zastosowanie: zaburzenia trawienia, wysoki poziom cholesterolu, wysokie ciśnienie krwi

Herbata zielona oolong - herbaciany rarytas
Sencha - herbata zielona prasowana na parze