Dieta Dukana - grozi zaparciami

Dieta Dukana to najpopularniejsza dieta ostatnich miesięcy. Skuteczna, smaczna, bez wielkich wyrzeczeń. Ale czy rzeczywiście jest bezpieczna?

Tajemnicą diety dukana jest jadłospis oparty na białku.  Żeby je strawić, organizm potrzebuje dwa razy więcej energii niż do trawienia węglowodanów, chleba, makaronu, pizzy itd. Gdy jemy nabiał i mięso, nie odczuwamy też głodu. A to dlatego, że białko zawarte w mięsie, nabiale jest ciężkostrawne i dłużej zalega w przewodzie pokarmowym. Niestety, nie ma nic za darmo. Taka dieta może powodować wzdęcia lub zaparcia.

Szybki spadek wagi to także efekt utraty wody. Gdy wyrzucamy z diety węglowodany,  pozbawiamy organizm energii, którą czerpie w dużej mierze z węglowodanów. Organizm pozyskuje ją z organizmu, zużywając cukier zawarty w mięśniach. A to pochłania znaczną ilość wody.

Dieta Dukana polecana jest osobom, które muszą schudnąć w krótkim czasie. Jest zbyt obciążająca dla organizmu, by mogła się na nią zdecydować każda osoba, która chce schudnąć. Ale jeśli ktoś chce, oto przepis na dietę doktora Dukana:

ETAP PIERWSZY

W pierwszym kroku diety doktora Dukana je się tylko nabiał i mięso. Wolno jeść tylko chude białko: twarożki, serki, jogurty, jajka, wędliny, drób bez skóry, cielęcinę, wołowinę, ryby i owoce morza. Nie wolno jeść soli, ale można używać innych przypraw. Ten etap trwa pięć dni

ETAP DRUGI

Trwa tyle tygodni, ile kilogramów wagi straciliśmy w pierwszym etapie. Czyli: straciliśmy 5 kilogramów, przez pięć tygodni stosujemy drugi etap. I jemy na zmianę: przez pięć dni je się to samo, co w pierwszym etapie, czyli nabiał i mięso, a przez następne pięć dni można włączyć do diety warzywa za wyjątkiem ziemniaków, kukurydzy i roślin strączkowych. Na tym etapie chudnie się około tygodnia tygodniowo.

ETAP TRZECI

Ten etap utrwala efekty odchudzania. Na każdy zrzucony kilogram wagi w pierwszym etapie liczymy dziesięć dni. Jeśli straciliśmy w pierwszym etapie 5 kilogramów, to trzeci etap powinien potrwać 50 dni. Teraz do jadłospisu dokładamy kolejne produkty. Raz dziennie można jeść owoce, oprócz winogron i bananów, a dwa razy w tygodniu ziemniaki lub makaron. Można jeść pieczywo, ale tylko razowe i tylko dwie kromki dziennie.  A dwa razy w tygodniu można sobie pofolgować  i zjeść posiłek, jaki nam się tylko zamarzy.

ETAP CZWARTY

Trwa do końca życia. Można powrócić do normalnego jedzenia. Podobno wystarczy tylko przez jeden dzień w tygodniu jeść produkty z pierwszego etapu diety, czyli chudy nabiał i mięso. Doktor Dukan uważa, że gwarantuje to stabilizację wagi.

Najnowsze

Roślinne leki na cukrzycę
Zioła i inne sposoby na zatoki
Ajurweda