Fasola zwyczajna – jej owocnia wpływa na prawidłowe stężenie cukru we krwi

Owocnia fasoli obniża poziom cukru we krwi, co może być wykorzystane w leczeniu cukrzycy, zwłaszcza w początkowych okresach choroby. Strąki fasoli mogą z powodzeniem uzupełniać inne leki przeciwcukrzycowe, a z czasem doprowadzić do zmniejszenia dawek tych leków. Niektórzy porównują siłę działania 1 filiżanki naparu z surowca z 3 jednostkami insuliny. Zastrzec należy, że decyzje o zmianach w leczeniu cukrzycy trzeba wpierw uzgadniać z lekarzem.

Charakterystyka fasoli zwyczajnej

Fasola zwyczajna (często nazywana również zwykłą) jest to jednoroczna roślina z rodziny bobowatych. Pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej. Obecnie roślina ta znana jest niemal na całym świecie. W Polsce fasola należy to grupy roślin zwanych strączkowymi. Owocem fasoli są wydłużone strąki.

Surowcem zielarskim są wydłużone strąki fasoli ( owocnia )

Sunstancje lecznicze

Strąki fasoli zawierają trójterpeny b właściwościach bakteriobójczych, kwasy organiczne, alantoinę, cholinę, inozytol, a z soli mineralnych - wolną krzemionkę.

Działanie

Wyciągi ze strąków fasoli mają działanie moczopędne, mogą być używane w leczeniu obrzęków, chorobach nerek ze zmniejszonym wydalaniem moczu, kamicy moczowej, zwłaszcza fosforanowej. Obniżają one także poziom cukru we krwi, co może być wykorzystane w leczeniu cukrzycy, zwłaszcza w początkowych okresach choroby. Strąki fasoli mogą z powodzeniem uzupełniać inne leki przeciwcukrzycowe, a z czasem doprowadzić do zmniejszenia dawek tych leków. Niektórzy porównują siłę działania 1 filiżanki naparu z surowca z 3 jednostkami insuliny. Zastrzec należy, że decyzje o zmianach w leczeniu cukrzycy trzeba wpierw uzgadniać z lekarzem.

Od tysięcy lat sproszkowane strąki fasoli były używane do zasypywania ran, na oparzenia, wypryski, zmiany skórne spowodowane chorobą zwaną różą. W mieszankach przeciwcukrzycowych strąki fasoli można łączyć ze znamionami kukurydzy, rdestem ptasim, kłączami perzu, liśćmi orzecha włoskiego, zielem rutwicy lekarskiej i korzeniami łopianu, natomiast w mieszankach moczopędnych z nawłocią pospolitą, pietruszką, kwiatem chabru, konwalią, skrzypem polnym, liśćmi brzozy i owocami róży. Medycyna ludowa poleca odwary ze strąków fasoli w chorobach nerek i pęcherza moczowego, nadciśnieniu tętniczym, niewydolności serca z obrzękami i dnie. Owocnie fasoli (strąki) wchodzą w skład mieszanek ziołowych przygotowywanych przez przemysł zielarski.

Przeciwwskazania

  • Nie należy stosować przy obrzękach spowodowanych niewydolnością serca i nerek.
  • Ze względu na brak danych, nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 12 roku życia.

Przepisy

Odwar ze strąków

3-4 łyżki rozdrobnionych strąków (ok. 20-25 g) zalać 2 szklankami ciepłej wody i powoli podgrzewać aż do zagotowania. Gotować przez 3 minuty. Po odstawieniu na 15-20 minut i przecedzeniu pić w 2-3 porcjach w ciągu dnia pomiędzy posiłkami. Odwar ten może być polecany ludziom cierpiącym na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze i ob¬rzęki.

Wywar ze strąków fasoli

Składniki: 1 łyżeczka mielonych wysuszonych strąków fasoli, 1/4 l wody

Sposób przygotowania: Suszone strąki fasoli gotować krótko w wodzie, przecedzić i pić codziennie 2-3 filiżanki nie osłodzonego wywaru. Stosuje się przy cukrzycy, opuchliźnie wodnej, chronicznym reumatyzmie i ischiasu, w kamicy nerkowej, zapaleniu pęcherza moczowego, po długiej, obłożnej chorobie, przy nadmiarze białka podczas ciąży i przy chronicznych chorobach przewodów moczowych.

Wywar ze strąków fasoli z dodatkiem łyżeczki soli wykorzystuje się jako lewatywę przy opuchliźnie wodnej. Już po 10-20 godzinach następuje wydalanie z organizmu wraz z moczem nadmiaru płynu.

Wywar na cukrzycę

Składniki: 200 g suszonych strąków fasoli, 1 l wody

Sposób przygotowania: rozdrobnione strąki fasoli gotować w wodzie przez pół godziny, następnie odstawić na całą noc i przecedzić. Pić po 1 szklance wywaru co pół godziny.

Fasola zwyczajna – jej owocnia wpływa na prawidłowe stężenie cukru we krwi Fasola

Zastosowanie w leczeniu

  • obrzęki
  • choroby nerek
  • kamica moczowa
  • cukrzyca, podwyższone stężenie cukru we krwi
  • rany
  • oparzenia
  • wypryski
  • zmiany skórne spowodowane chorobą zwaną różą


Podobne

Dziurawiec zwyczajny - złoto rośnie na ugorach
zastosowanie: niepokoje, depresje, stres

Len - nasiona lnu osłaniają przewód pokarmowy, walczą z zaparciami
zastosowanie: choroba wrzodowa, zaburzenia trawienne, zaparcia

Mięta - Poczuj miętę do mięty
zastosowanie: zaburzenia trawienne, brak apetytu, wzdęcia

Najnowsze

Jeżyna fałdowana - na układ trawienny i skórę
Glistnik jaskółcze ziele - naturalny sposób na kurzajki
Prawoślaz - ziola na łagodzenie kaszlu i podrażnień w zasięgu ręki