Skrzyp polny - cudowny chwast, zawiera krzemionkę

Charakterystyka skrzypu polnego

Skrzyp polny to jedna z najstarszych roślin na Ziemi. Rośnie w całej Europie. Jest trudnym do wyplenienia chwastem. Ale francuska klasyfikacja roślin leczniczych umieszcza skrzyp na pierwszym miejscu wśród dwudziestu roślin posiadających nadzwyczajne właściwości.

W lecznictwie ludowym ziele skrzypu ziele skrzypu (surowiec leczniczy tej rośliny) było stosowane przeciw krwotokom wewnętrznym, w chorobach dróg moczowych, jako wewnętrzny i zewnętrzny środek przeciw wypadaniu włosów.
Współczesna nauka potwierdziła, że ziele skrzypu ma działanie moczopędne, wzmacniające, przeciwkrwotoczne, uszczelniające naczynia krwionośne, krwiotwórcze, przeciwreumatyczne, pobudzające przemianę materii, przyspieszające gojenie ran, odtruwające, ściągające, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne.

Substancje lecznicze

Ziele skrzypu zawiera flawonoidy, substancje mineralne, związki krzemu, przede wszystkim krzemionkę.

Działanie

Krzemionka jest jednym ze składników organizmu, których ubywa wraz z wiekiem. Dlatego preparaty ze skrzypem zaleca się osobom starszym. Krzemionka przyspiesza wytwarzanie tkanki łącznej, co powoduje, że złamane kości szybciej się zrastają. Krzemionka jest bardzo potrzebna kobietom w ciąży oraz kobietom karmiącym. Skrzyp zalecany jest chorym na nowotwory, bo w chorobie nowotworowej – jak podaje Teresa Lewkowicz-Mosiej w „Domowych poradach ziołowych” – krzemionka ucieka z tkanek zdrowych do chorych.

Środki ostrożności

Decydując się na długotrwałą kurację skrzypem, musimy pamiętać, że wypłukuje ona witaminę B1 z organizmu. Dlatego bezwzględnie należy przyjmować witaminę B1.

Przepisy

Odwar z ziela skrzypu

odwar z suszonego ziela skrzypu przygotowuje się z 1 łyżeczki ziela, którą zalewa się szklanką wody. Potem gotuje się kilka minut pod przykryciem aż do wrzenia. Potem przecedzić. Pić 3 razy dziennie po ½ szklanki.

Jest to przede wszystkim środek moczopędny. Zaleca się go pić w kamicy moczowej, gośćcu. Pije się herbatkę w celu zatrzymania krwawienia.

Mieszanka przeciw wypadaniu włosów

Zmieszać równie ilości ziela skrzypu, korzenia łopianu, ziela nawłoci, ziel fiołka trójbarwnego i liści brzozy. Zalać 2 łyżki ziół 600 ml ciepłej wody i pozostawić na 1 godzinę do spęcznienia. Ogrzać powoli do wrzenia. Odstawić na 15 minut i przecedzić. Pić 2/3 szklanki 3 razy dziennie między posiłkami. Jednocześnie przyjmować 3 razy dziennie po jednej kapsułce witaminy A+E.

Skrzyp polny - cudowny chwast, zawiera krzemionkę Skrzyp polny

Zastosowanie w leczeniu

  • krwotoki wewnętrzne
  • choroby dróg moczowych
  • wypadanie włosów
  • problemy z przemianą materii
  • rany
  • przeciwbakteryjne, przeciwzapalne


Podobne

Dziurawiec zwyczajny - złoto rośnie na ugorach
zastosowanie: niepokoje, depresje, stres

Len - nasiona lnu osłaniają przewód pokarmowy, walczą z zaparciami
zastosowanie: choroba wrzodowa, zaburzenia trawienne, zaparcia

Najnowsze

Jeżyna fałdowana - na układ trawienny i skórę
Glistnik jaskółcze ziele - naturalny sposób na kurzajki
Prawoślaz - ziola na łagodzenie kaszlu i podrażnień w zasięgu ręki