Uprawa ziół w domu, na balkonie i w ogródku - to naprawdę proste!

Chcesz wzbogać smak i aromat swoich potraw, dbając o swoje zdrowie? Użyj świeżych ziół! Myślisz, że skoro mieszkasz w bloku, nie masz ogrodu, nie możesz cieszyć się smakiem i zapachem świeżych ziół? Masz ogród, ale nie wiesz, jak zacząć? Podpowiadamy, jak uprawiać zioła w warunkach domowych i ogrodach.

uprawa ziół

W przydomowych ogródkach i domach bardziej popularne są zioła przyprawowe, mniej lecznicze. Najlepiej zioła siać z nasion zakupionych w sklepach ogrodniczych lub zielarskich. Zawsze należy zapoznać się z instrukcją na opakowania - niektóre zioła wymagają specjalnego traktowania. Można też kupić zioła w małych plastikowych doniczkach czy rozsady w sklepach ogrodniczych. Je trzeba przesadzić do doniczek.

Przy wyborze rodzajów nasion do wysiewu czy rozsad kierować należy się własnymi upodobaniami - najlepiej wybrać te gatunki ziół, które lubimy i wykorzystujemy w kuchni.

Zioła mają małe wymagania co do uprawy. Należy je jedynie odchwaszczać i podlewać, większości nie trzeba nawozić. Jedyne, czego wymagają, to żyzna gleba, słoneczne stanowisko oraz osłonięcie od wiatru.

Przy zakupie zwróćmy uwagę na to, czy nasiona lub rozsady są świeże. Zioła nie muszą służyć tylko przez jeden sezon. Większość jest jednoroczna, ale siać można też dwuletnie i wieloletnie.

Jednoroczne wysiewać musimy każdej wiosny, czasem jesieni. Ich wegetacja obejmuje tylko 1 rok: rozwijają liście, owoce, następnie obumierają. Zioła jednoroczne to:

  • anyżek (siew późną wiosną)
  • bazylia (siew wiosną)
  • cząber ogrodowy (siew wiosną)
  • koper (siew wiosną)
  • kolendra (siew późną wiosną)
  • ogórecznik (siew wiosną)
  • rumianek (siew wiosną)
  • trybula (siew wiosną)

Rośliny wieloletnie, które zimą wymarzają, więc w ogrodzie mogą być tylko jeden rok:

  • majeranek (wieloletni, ale wymarza zimą)
  • rozmaryn (wieloletni, ale wymarza zimą)

Rośliny dwuletnie kwitną i owocują w drugim roku. Można więc korzystać z liści przez dwa sezony. Dwuletnie to:

Jeśli chodzi o rośliny wieloletnie, to każdej zimy obumierają części rosnące nad ziemią. Korzeń natomiast rośnie nadal i po zimie wypuszcza nowe pędy. Niektóre rośliny wieloletnie można rozmnażać przez sadzenie młodych pędów. Wieloletnie to:

  • koper włoski (siew późną wiosną)
  • lawenda (sadzenie wiosną)
  • lubczyk (siew wiosną)
  • liść bobkowy (sadzenie późną wiosną)
  • majeranek (wieloletni, ale wymarza zimą)
  • mięta (sadzenie wiosną)
  • rozmaryn (wieloletni, ale wymarza zimą)
  • rumianek (siew wiosną)
  • szałwia (siew wiosną)
  • szczaw (siew wiosną)
  • szczypiorek (siew późną wiosną)
  • tymianek (siew późną wiosną)
  • estragon (siew późną wiosną)

W ogrodzie

By założyć ogródek ziołowy nie trzeba dużo miejsca, a ze względu na piękno można pokusić się o zasianie czy zasadzenie ich w części kwiatowej ogrodu.

uprawa ziół w ogrodzie

Zioła można wysiewać bezpośrednio do ziemi w ogrodzie lub zasiać w doniczkach, by później przesadzić sadzonki do ogrodu. Zioła ogólnie lubią ziemię wilgotną, ale nie można ich przelewać. Lubią też słońce, lecz nadmierne nasłonecznienie nie sprzyja ich rozrostowi. Większość ziół jest roślinami delikatnymi, więc należy zadbać, by miejsce wysiewu było delikatnie przewiewne, ale osłonięte od wiatru. Ogród ziołowy pięknie pachnie. Warto więc na niego zaaranżować miejsce niedaleko tarasu, balkonu czy ścieżki. Większość ziół wymaga nasłonecznienia przez ok. 6 h dziennie, dlatego miejsce należy przygotować na stanowisku nasłonecznionym. Niektóre - te, które pochodzą z mniej słonecznych krajów, jak estragon, mięta, szczaw, szczypiorek, trybula - mogą być uprawiane w lekkim zacienieniu.

Jak uprawiać zioła w ogrodzie

Przed wysiewem należy spulchnić ziemię. Nasionka, o ile na opakowaniu nie jest napisane inaczej, wysiewamy na głębokości 2-3 cm. Zioła są delikatnymi roślinami, ale nie wymagają nawożenia sztucznymi nawozami. Odradza się stosowanie świeżego obornika, który może wpłynąć na aromat ziół. Do nawożenia poleca się kompost lub suchy obornik. W okresie kiełkowania należy podlewać codziennie, ale z umiarem. Jeśli rok nie jest zbytnio suchy, możemy się zdać na naturę.

więcej o uprawie ziół przeczytacie w artykule: http://zielonyogrodek.pl/ziola-z-ogrodu-uprawa-i-zastosowanie

 

Na balkonie

Jeśli posiadasz balkon, możesz uprawiać świeże zioła przez całe lato.

Uprawa ziół na balkonie

Nadają się do tego i doniczki, i skrzynki balkonowe. Niestety w związku z tym, że zioła nie mogą być narażone na nadmierną operację słoneczną, odradzane są balkony od strony południowej. Balkony nazbyt zacienione także nie pozwolą na obfite zbiory. Zioła wchłaniają zanieczyszczenia powietrza, nie nadają się więc na wysiew balkony przy ulicach o dużym ruchu samochodowym.

Jak uprawiać zioła na balkonie

Zioła możemy wysiewać do doniczek lub skrzynek. Można stosować ziemię ogrodową, choć lepsza jest ziemia do kwiatów. Należy postępować zgodnie z informacją na opakowaniu. Standardowo wsypujemy nasiona na głębokość ok. 2-3 cm. Ziemia nie może być zbyt sucha, ani zbyt mokra. Suchą ziemię warto zwilżyć przed wysiewem.

W domu

W prosty sposób można wyczarować miniogród w kuchni.

Większość ziól nadaje się do uprawy w warunkach domowych. Ziołom należy przygotować stanowisko z dostępem do dziennego światła, jednak nie w bezpośrednim słońcu. Najlepsze są okna na wschód lub zachód. Nie należy też chować ziół w kącie, gdyż potrzebują cyrkulacji powietrza. Przeszkadza im bezpośrednie stawianie nad grzejnikami. Do uprawy ziół w warunkach domowych nadają się doniczki z gliny lub eternitu. Ważne jest, aby  miały dziurkę odpływową w dnie.

Jeśli chcemy zadbać o dekorację kuchni, można pokusić się o pojemniki na zioła zamiast sadzenia w zwykłych doniczkach. Wazony na zioła stają się coraz bardziej popularne. Ich mechanizm polega na tym, że składają się z dwóch pojemników. W dolnym trzyma się wodę, w górnym wsadza roślinę - tak że rośliny nawilżane są samą parą.

Wazon na zioła
zdjęcie dzięki uprzejmości FIDE.pl

 

Jak uprawiać zioła w domu

Można je uprawiać na dwa sposoby. Wysiewać lub zakupić gotowe rozsady ziół dostępne w niektórych sklepach z żywnością.

Najlepsza jest ziemia do kwiatów. Przypominamy o zapoznaniu się z informacją na opakowaniu nasion. Standardowo wsypujemy nasiona na głębokość ok. 2-3 cm. Ziemia nie może być zbyt sucha, ani zbyt mokra. Suchą ziemię warto zwilżyć przed wysiewem.

więcej o ozdobnej uprawie ziół przeczytacie w artykule: http://www.dobrzemieszkaj.pl/a/2766,Niezle_ziolko,,kuchnie

Najnowsze

Kompedium herbat
Kilka słów o skórze
Sposoby przygotowywania leków z ziół leczniczych